Geceleri Neden Acıkırız?

GECE GELEN AÇLIK KRİZLERİ İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Geceleri oturduğunuz veya uyuduğunuz yerden kalkıp buzdolabını karıştırıp atıştırmalık bir şeyler mi arıyorsunuz? Bu durumun önüne geçmek istiyorsak öncelikle neden acıktığımızı sorgulayarak sorunun kökenini bulmalıyız.

Kalorileri gün içerisine doğru dağıtamıyor olabilirsiniz. Güne kahvaltı yapmadan başlandığında, geç vakite kadar aç kalındığı zaman kan şekeri dengeniz bozuluyor ve gece birden acıkıyorsunuz. Akşam yemeklerini biraz sınırlandırıp, gece atıştırmalarını da bir süre durdurduğunuzda sabah aç ve iştahlı uyanırsınız. Güzel bir kahvaltı ile güne başlayıp dengeli kalori dağılımı ile geceleri acıkmanızın önüne geçmiş olursunuz.

Kan Şekeri

Geceleri çok aç uyanıp özellikle karbonhidratlı besinlerden tüketmek istemenizin nedeni kan şekerinizin çok fazla düşüyor olması olabilir. Bunun için öncelikle bir doktora başvurup kan şekerinizi kontrol ettirmekte fayda var. Çünkü eğer kontrol altına alındığında ilerleyen süreçte diyabet hastalarında sıklıkla görülen hipoglisemi atakları (kan şekerinin gereğinden fazla düşük olması durumu) gelişebilir.

STRES

Aç hissetmemenize rağmen gece bir şeyler yemek istemeniz strese bağlı olabilir. Ayrıca strese bağlı bu yeme fark etmeden abartılabilir. Özellikle yaşadığınız bu sıkıntıyı üzerinizden atmak için abur cubura yönelip televizyon ya da bilgisayarın karşısında fark etmeden çok fazla yiyebilirsiniz. Bu durumda gereksiz kilo alımı, uyku, sindirim problemleri yaşamanıza sebep olabilir.

Uyku Düzeni

Geç saatlere kadar ayakta kalıyorsanız vücudunuz ilerleyen saatlerde açlık sinyalleri vermeye başlar. Bu durumu önlemek için düzenli uyku şarttır. Ya da en azından uyumadan en az iki saat önce yememeye gayret göstermelisiniz.

Gece gelen açlık krizleri için neler yapmalıyız?

  • Uzun süre aç kalmamalısınız.
  • Öğün atlamamaya özen göstermelisiniz.
  • Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratları tercih edebilirsiniz.
  • Uyku düzenine dikkat etmelisiniz.
  • Sebze ve salata tüketimini arttırabilirsiniz.( Kan şekerini dengede tutup tokluk hissi sağlar)
  • Yaşadığınız stresi kontrol altında tutmalısınız.

Tabi ki bunların en başında ‘yeterli ve dengeli beslenmeyi unutmamalıyız.’

STRESİ AZALTAN BESİNLER NELERDİR?

Stres faktörlerinden biri magnezyum eksikliğidir. Dolayısıyla bol miktarda magnezyum içeren tam tahıllı besinler tüketilebilir. Ayrıca karbonhidratlar beyinde serotonin salgılanmasını sağlayarak ruh halini iyileştirebilir.

Muz serotonin üretiminde gerekli maddeleri içerdiğinden ruh halimizi olumlu yönde etkiler.

Avokado yüksek oranda potasyum içerdiğinden dolayı kan basıncını ayarlayarak stresi azaltır.

Balık içerdiği yüksek  omega 3 ile adrenalin ve kortizol hormonlarını düzenleyerek stres seviyesini önemli ölçüde azaltır.

Badem ve fındık da yine içerdikleri magnezyum ve B ve E vitaminleri ile stresi azaltıcı etkiye sahiptir.

Süt ve yoğurt kalsiyum içeriği sayesinde anksiyete huzursuzluk gibi durumların etkilerinin azaltılmasında yardımcı olur. tirozin-seratonin

Yaban Mersini(Antioksidan,C vitamini)

Maydonoz,Turunçgiller(C vitamini adrenalin seviyesini arttırır.)

Bitki çayları

UYKU KALİTESİNİ ARTTIRAN BESİNLER?

Melatonin içeriği yüksek besinler veya melatonin seviyesini arttıran besinler uyku düzenini ve kalitesini arttırmada yardımcı olabilir.

Vişne,

Badem,

Fındık,

Papatya çayı,

Sarı kantaron vb.

Ayrıca gece süt, ayran gibi besinler uykuya yönelimi arttırabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*